Kravik Lyre Aura 7 ProKLKravik Lyre Aura 7 ProKL
kravik lira ProL-1
kravik lira ProL-back
kravik lira ProL-detial1
kravik lira ProL-side

Kravik Lyra Aura 7 ProKL

Základná cena940,00 €
Základná cena s DPH
Predajná cena940,00 €
Zľava
Kravik Lyra Aura 7 ProKL je handmade stredoveký strunový nástroj, ktorý vám ponúkame v inovovanej modernej podobe.

Detailný popis a zloženie tohto nástroja nájdete v texte nižšie, pod fotkou:
noimage
1-2m.gif

Inovovaná moderná podoba historických hudobných nástrojov na AuraInstruments.

Kravik Lyra Aura 7 proKL je ručne vyrábaný stredoveký strunový nástroj, ktorý vám poskytujeme v inovovanej modernej podobe.

Použité komponenty pre Kravik Lyra Aura 7 ProKL:

  • Telo: Javor.
  • Vrchná doska: Ovangol.
  • Ladenie: C D E F G A B.
  • Struny: Nylon.
  • Povrchová úprava: satén Nitro Lak.
  • Kobylka, Mostík: Javor.
  • Počet strún: 7.

Historia a pôvod nástroja Kravik Lyra:

Pôvod Kravik Lýry.

Kravik Lyra je lýra, ktorá má Škandinávsky pôvod - pochádza z Nórska. Aj preto se často nazýva Nórska Kravik Lyra (The Norwegian Kravik Lyre).

Jej dnešná podoba a názov pravdepodobne vychádza z nástroja, ktorý je známy ako archeologický nález "Kravik Lyre". Šlo o "archeologický nález", ktorý sa našiel na Norskej farme v údolí Numedal. Nástroj se zachoval vďaka tomu, že si ho majitelia predávali z generácie na generáciu ako vzácny poklad.

Vďaka tomu mohli neskôr vznikať presné repliky danej zachovanej lýry.

Z ktorého roku pochádza Kravik Lyra?

Dlho se predpokladalo, že tento hudebný nástroj z Norska pochádza z 14tého storočia. Avšak vedeckými testami - založenými na uhlíkovej báze - bylo zistené, že s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza až z 16tého storočia.

Neskoré pokračovanie vybrnkávajúcej lyry v Európe.

Ak aj pochádza až z 16tého storočia, napriek tomu predstavuje Kravik Lyra neskoré pokračovanie vybrnkávajúcich LYR v Severnej Európe - pravdepodobne predstavuje začiatok konca éry týchto vybrnkávajúcich lýr, ktoré postupne nahradili viac strunové harfy a najrôznejšie sláčikové nástroje.

Zloženie pôvodnej Kravik Lyry.

Originálna Kravik Lyra sa vyrábala a vyrezávala z kusu borovicového dreva a mnohé časti vrátane zvukovej dosky a ozvučnice se bohužiaľ nedochovali.

Znovuoživenie pôvodnej Kravik Lyry.

Aj keď mostík sa na pôvodnom nástroji nedochoval, pri znovu oživení pôvodnej Kravik Lyry pomohli mostíky nájdené v iných oblastiach Nórska. A tieto mostíky sa teda použili ako základ pre mostík na renovovanej Kravik Lyre.

Niektoré dnešné Kravik Lyry sa vyrábajú s ôsmimi strunami - a s ôsmimi otvormi v tele lýry - pôvodná Kravik Lyra mala sedem strún a taktiež  sedem otvorov v tele lýry.

Zpopularizovanie Kravik Lyry v dnešnej dobe.

Zásluhu na zpopularizovaní Kravik Lyry má Nórský výrobca hudebných nástrojov Sverre Heimdal, ktorý ako prvý začal vyrábať repliky pôvodnej Kravik Lyry a značným spôsobom sa pričinil o spopuparizovanie tohto netypického hudobného nástroja.

Umiestnenie kolíkov pre struny - spredu alebo zozadu?

Dnešní výrobcovia Kravik lýr se dohadujú, ako boli pôvodne umiestnené struny - či boli umiestnené na zadnej alebo na prednej časti nástroja. Niektorí z nich uprednostňujú umiestnenie strún v prednej časti, iní zas v zadnej časti. Prípadne nechávajú toto rozhodnutie na zákazníkovi.

Sverre Heimdal popularizátor dnešnej Kravik Lyry:

Sverre Heimdal ako prvý výrobca začal vyrábať Kravik Lyru so strunami umiestnenými v zadnej časti nástroja. Ostatní výrobcovia sa ním potom inšpirovali. Takže to môže sťažovať určení toho, aké umiestnenie kolíkov mali pôvodné lýry.

Svetoznámy výrobca steedovekých nástrojov Michael King:

Další známy svetový výrobca stredovekých hudobných nástrojov Michael King sa domnieva, že struny boli umiestňované na zadnej časti - usudzuje tak hlavne podľa toho, že montáž strún v zadnej časti funguje dobre a poskytuje väčší lomový uhol. A podľa neho je to pravdepodobne aj preto, že aj iné lýry - napríklad lýyra Jouhikos boli takto tiež vyrábané.

V každom prípade sa asi výrobcovia týchto nástrojov a takisto ich fanúšikovia zhodnú na tom, že zvuk nástroja nie je umiestnením strún ovplyvnený. Skôr sa jedná o estetickú funkciu.

Čo je to Lýra:

Lýra je jeden z prvých strunových nástrojov. Skladá sa z dreveného tela( pôvodne sa údajne na výrobu tela používal pancier z korytnačky), zvukovej skrinky spojenej s priečkou a dvoma ramenami. Zvyčajne obsahuje sedem kolíkov a sedem strún.

Najstaršie lýry boli nájdené už v starovekej Mezopotámii a takisto tiež v antickom Egypte, Grécku a Ríme.