Ako sa starať o svoj hudobný nástroj, aby vydržal čo najdlhšie
Každý hudobník pozná ten pocit, keď chytí do ruky prvýkrát svoj nový hudobný nástroj. Pritom sa nemusí vždy jednať o úplne nový - práve vyrobený nástroj, ale čaro má aj nástroj, ktorý si proste doplníme do svojej zbierky.
Starší nástroj si pred prvým hraním prispôsobíme podľa svojich požiadaviek a ak by to bolo potrebné, zvážime aj servis hudobného nástroja, očistíme hmatník, vymeníme struny, zapojíme do aparátu... A už sa len necháme unášať zvukmi tónov.
Ako si zvuk nástroja udržať čo najdlhšie?
Vplýva na to mnoho faktorov a pravdepodobne u každého hráča na strunový nástroj to bude iné.
Ako sa teda starať o struny a hudobný nástroj?
Prinášame 4 rady, ako na struny a aby vydržali čo najdlhšie.
1. Výdrž strún na hudobných nástrojoch
Poznáte ten pocit, keď do čerstvo nahodených a naladených strún zahráte prvé tóny? Tá čistota a cvengot...
Ako dlho si struny udržia svoj čistý, nový zvuk?
Vplýva na to mnoho faktorov - kvalita strún, ako často sa na nástroji hrá, ale rovnako aj ako dlho sa na nástroji nehralo, uskladnenie nástroja a aj samotná starostlivosť o struny.
Platí pravidlo, že nie všetky drahšie struny automaticky znamenajú dlhšiu výdrž, prípadne, že sa nám ich zvuk bude páčiť. Dnes je výrobcov strún a ich značiek mnoho a to znamená mnoho zvukových variácií. A ucho každého človeka je originálne, takže aj preferencia zvuku sa u každého z nás líši.
Niektoré struny dlhšie znejú ako nové, ale potom zrazu stratia zvuk a môžete s nimi skúšať čo len chcete, už sú proste vyhraté a najlepšie by ich bolo vymeniť.
Naopak niektoré lacnejšie struny možno rýchlejšie stratia ten pôvodný cvengot, ale nestrácajú zvuk a stačí ich potom ošetriť prípravkom na struny a zase chvíľu hrajú ako nové.
Ak hráč hráva na nástroji denne aj viac hodín - je vhodné po každom hraní struny ošetriť a aspon pretrieť handričkou. Ak ste aktívne koncertujúci hráč - odporúča sa struny meniť pred každým koncertom. To však môže byť častokrát únavné. A navyše čerstvo vymenené struny je vhodné nechať aj prispôsobiť sa nástroju - takže by sa nemali meniť tesne pred vystúpením.
Ale, ako sa zvykne hovoriť:
"Výnimočné situácie si vyžadujú výnimočné riešenia."
(Časopis Káčer Donald č. 27/1997)
2. Ako sa starať o struny
Dnes sú na trhu dostupné mnohé prípravky, ktorými si svoje struny na nástroji môžeme ošetrovať.
Strunový nástroj je väčšinou vyrobený z dreva, takže na jeho očistenie môžeme použiť aj prípravky na čistenie dreva, či nábytku.
Ideálne je použiť špeciálnu utierku z mikrovlákna, ktorá po sebe nezanecháva čiastočky, ktoré by potom mohli počas hry na nástroj vydávať rôzne neželané zvuky.
3. Uskladnenie hudobného nástroja
Ako je najlepšie uskladniť svoj hudobný nástroj? Určite by sme dnes našli mnoho rád od odborníkov a všetky by sa vzájomne odlišovali. To ale neznamená, že niektorá je lepšia, iná horšia.
Niekomu viac vyhovuje nástroj zavesiť na závesný držiak, niekto má radšej klasické stojany, či stojany pre viacero nástrojov naraz. Niekto si nástroj vždy po hraní odloží do puzdra.
Podstatné by skôr mali byť podmienky, v ktorých svoj nástroj uskladňujeme.
To znamená - nech nástroj nie je vystavený zbytočným výkyvom teploty, nech si ho neodkladáte na chladné ale ani vyhriaté miesta alebo do ich blízkosti, nech nástroj nie je v priestore so zvýšenou vlhkosťou. Niekedy sa takýmto prechodom neubránite - či už je to pri ceste na koncerty, do skušobne a podobne . Je potom lepšie nechať nástroj chvíľu aklimatizovať a až potom ho vybrať z puzdra alebo ochranného obalu a postupne rozohrať.
Ešte možno jedna rada na koniec - nedávno to niekto vyhodil na Facebooku - že každý hudobník by sa chcel naučiť niečo nové alebo zdokonaliť sa v tom, čo už vie a väčšina návodov ako na to začína: Musíte viac cvičiť... A tam to teda hasne.
Takže niekedy je lepšie, ak máte nástroj po ruke a keď proste máte chuť, len ho chytíte do ruky a zahráte si, nemusíte vyberať z obalov, či trojobalov, lebo aj to môže byť niekedy podnet na to, že nástroj nakoniec necháme nástrojom a venujeme sa činnosti, ktorá nám napadne najbližšie.
Ale takto pekne zakonzervovaný nástroj potom vyžaduje menej starostlivosti a tým pádom aj dlhšie vydrží
4. Čo so starými strunami - alebo ako sa ešte dajú využiť struny (aj nové)?
Zopár kreatívnych inšpirácii, čo so strunami, okrem hrania